Hlavní navigace

Názor k dotazu Dohoda o srážkách ze mzdy x nemocenská od ... - Re: Prosím o radu Zákon zná pouze srážky ze...

 • 30. 11. 2012 12:21

  ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Re: Prosím o radu
  Zákon zná pouze srážky ze mzdy a je jedno, jestli jsou prováděny dobrovolně či nuceně. I dohody o srážkách patří napsat do potvrzení o zaměstnání a následující plátce mzdy by měl pokračovat ve srážkách. Měli byste při nástupu od zam-ce vyžadovat vždy potvrzení o zam. a nespoléhat se na jeho čestné prohlášení, že se z jeho mzdy žádné srážky neprovádějí, to potom zam-teli nezbyde nic jiného, než zam-ce žalovat.
  § 149 ZP
  (1) U srážek ze mzdy prováděných podle § 146 písm. b) se řídí pořadí dnem, kdy byla dohoda o srážkách ze mzdy zaměstnavateli doručena nebo kdy byla mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavřena dohoda o srážkách ze mzdy k uspokojení závazků zaměstnance; provádí-li se srážky ze mzdy ve prospěch zaměstnavatele, řídí se pořadí dnem, kdy byla dohoda o srážkách ze mzdy uzavřena.
  (4) Jestliže zaměstnanec nastoupí do zaměstnání u jiného zaměstnavatele, zůstává pořadí, které získaly pohledávky podle odstavce 1, zachováno i u nového zaměstnavatele (plátce mzdy nebo platu). Nový zaměstnavatel (plátce mzdy nebo platu) začne provádět srážky dnem, ve kterém se od zaměstnance, dosavadního zaměstnavatele (plátce mzdy nebo platu) nebo oprávněného dozví, že byly prováděny srážky ze mzdy a pro jaké pohledávky; totéž platí i v případě podle odstavce 2, pokud v dohodě o srážkách ze mzdy nebyl tento účinek výslovně vyloučen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).