Hlavní navigace

Názor k dotazu lístek na peníze po 21 dnech od Janek123 - Re: lístek na peníze po 21 dnech Lístek na...

  • 13. 12. 2012 7:21

    Janek123 (neregistrovaný) 82.100.38.---

    Re: lístek na peníze po 21 dnech
    Lístek na peníze k 21. dni nemoci si necháváte u sebe- slouží jako doklad pro vás o tom, že je zam-nec stále nemocný a pro likvidaci náhrady mzdy. Neposílám ho na OSSZ ani jako kopii. Posílám až ten další.
    viz. odstavec ze str. OSSZ:
    Jak postupuje zaměstnavatel?

    „Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény“vystavené ke 21. kalendářnímu dni si zaměstnavatel ponechává a použije jej jako podklad pro výplatu náhrady mzdy v prvních 21 kalendářních dnech dočasné pracovní neschopnosti.

    Další Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (zpravidla v pořadí druhé vystavené potvrzení) předává zaměstnavatel spolu se IV. dílem – Žádost o nemocenské (popř. III. dílem – Potvrzení o nařízení karantény pro uplatnění nároku na nemocenské) a vyplněným tiskopisem „Příloha k žádosti o dávku“ neprodleně příslušné OSSZ. Před odesláním těchto dokladů je vhodné, aby zaměstnavatel zkontroloval, zda zaměstnanec vyplnil všechny údaje na příslušných tiskopisech k uplatnění nároku na nemocenské (zejména, zda vyplnil způsob jakým chce dávku vyplatit a uvedl číslo účtu včetně všech náležitostí, popř. správnou adresu, na kterou chce dávku zaslat a podepsal příslušná prohlášení).

    Podklady k výplatě nemocenského je zaměstnavatel povinen předávat příslušné OSSZ neprodleně (§ 97 zák. č. 187/2006 Sb.), tzn. že je zasílá OSSZ průběžně a nečeká s předáním dokladů až na konec kalendářního měsíce. Tyto doklady by měl předávat OSSZ alespoň jednou týdně, aby nedocházelo ke zbytečnému zdržení výplaty dávky.

    U následných Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, tj. v pořadí třetích, čtvrtých atd. je vhodné, aby zaměstnavatel překontroloval, zda zaměstnanec podepsal prohlášení a potvrzení neprodleně předá příslušné OSSZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).