Hlavní navigace

Názor k dotazu Dohadná položka-nevyčerp.ŘD r.2012 od PetraFO - Re: Dohadná položka-nevyčerp.ŘD r.2012 to jste asi špatně přečetla...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 2. 2013 21:23

  PetraFO (neregistrovaný) 80.90.129.---

  Re: Dohadná položka-nevyčerp.ŘD r.2012
  to jste asi špatně přečetla článek:
  V souvislosti s tím vyvstala otázka, zda nemá dojít ke změně účtování o nevyčerpané dovolené. Téma se stalo předmětem jednání na Generálním finančním ředitelství, kdy navrhovatelé z Komory daňových poradců vyslovili následující názory:

  a) Od roku 2012 je potřeba nevyčerpanou dovolenou účtovat jako dohad a zároveň do osobních nákladů, které jsou daňově uznatelné.
  b) Před rokem 2012 bylo možné použít obdobný postup s tím, že účtování o rezervě (nedaňový náklad) nemá být nijak napadán jako nesprávný.

  Generální finanční ředitelství však vyslovilo názor, že pro změnu v účetnictví a posuzování z hlediska zákona o daních z příjmů není důvod.

  Za adekvátní považuje vyjádření prostřednictvím rezervy (nedaňový náklad). S výjimkou případů zmíněných v ČÚS č. 017 bod. 3.11.7, podle něhož dohadná položka je tvořena výhradně v situaci, kdy vzniklo právo na náhradu mzdy, k čerpání dovolené nedojde z důvodů vymezených zákoníkem práce, proto bude náhrada mzdy proplacena v příštím účetním období.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).