Hlavní navigace

Názor k dotazu Ručení za daň účty - nově zveřejněno od Brabec František - Re: ručení za daň účty - nově zveřejněno Já...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2013 20:45

    Brabec František (neregistrovaný)

    Re: ručení za daň účty - nově zveřejněno
    Já si pořád modeluju, jestli se toho ručení musíme "bát" - třeba jestli je opravdu potřeba ověřovat každý účet při každém přijatém plnění. Účet by mělo stačit ověřit jednou (v zákoně jsem nenašel nic o "odveřejnění účtu"), i když GFŘ někde naznačilo, že bude možné účet i odveřejnit.
    A uplatnění ručení ze strany FÚ? Vidím ho jako takřka nerealizovatelné řekněme nějak plošně:
    1) vycházím z principu, že ručit lze jen v poměru vlastní daňová povinnost/celková daň na výstupu dodavatele. Takže vrátit celý odpočet by musel ručitel jen tehdy, pokud by dodavatel neuplatnil žádnou daň na vstupu (nebo mu nebyla uznána).
    2) u firem v problémech FÚ často vůbec nedostane evidenci, těžko bude dohledávat ručitele. Troufám si tvrdit, že u DPH stanovené podle pomůcek je ručení z podstaty věci vyloučeno.
    3) ručitel má postavení daňového subjektu, každý se bude bránit, musí na to dostat adekvátní čas.... Když jich bude několik set či tisíc ...
    Celé to bude strašně krkolomné, bude to trvat dlouho - ledaže udělají Specializovaný FÚ pro realizaci ručení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).