Hlavní navigace

Názor k dotazu Měsíční odměna jednatele od alen1 - Re: příklad zákazu konkurence Společnost s ručením omezeným se...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 5. 2013 12:52

  alen1 (neregistrovaný) 46.135.83.---

  Re: příklad zákazu konkurence
  Společnost s ručením omezeným se zabývá poskytováním služeb v oblasti výuky a výcviku v autoškole (jedná se o autoškolu). Její jediný společník a jednatel tuto činnost provozuje současně i jako fyzická osoba OSVČ. Obě firmy mají své klienty. Fungují samostatně. Je tento postup správný. Nejedná se o rozpor dle obchodního zákona? Jakým způsobem se dá tato situace řešit?

  Odpověď:
  Z právního hlediska tento postup správný není. Pro jednatele společnosti s ručením omezeným stanoví ustanovení § 136 obchodního zákoníku tzv. zákaz konkurence. Podle tohoto ustanovení jednatel mimo jiné nesmí podnikat v oboru stejném nebo obdobném oboru podnikání společnosti ani vstupovat se společností do obchodních vztahů. Společenská smlouva přitom může určit, v jakém rozsahu se zákaz konkurence vztahuje i na společníky, nicméně ze zákona je dán zákaz konkurence pouze pro jednatele. Zákaz konkurence nelze nijak zúžit či vyloučit.
  Porušení zákazu konkurence pak má důsledky stanovené v § 65 obchodního zákoníku. Podle citovaného ustanovení může společnost po jednateli požadovat, aby vydal prospěch z obchodu, při kterém porušil zákaz konkurence, anebo převedl tomu odpovídající práva na společnost. Tím přitom není dotčeno právo společnosti na náhradu škody.
  Otázkou nicméně je, zda - pokud byste v budoucnu s.r.o. prodal - by nový majitel (resp. společnost, kterou by takto vlastnil) po Vás výše uvedené v promlčecí době neuplatnila. Také nelze vyloučit situaci, kdy by tímto postupem byli nějak poškozeni věřitelé některého ze subjektů (OSVČ, s.r.o.) a pak by po Vás vymáhali z toho vzniklou škodu, i když jde spíše o teoretické situace. Doporučuji, abyste ve své společnosti udělal jednatelem jinou osobu (např. manželku/bratra apod.). Vy můžete jednat jako zmocněnec či prokurista, ale vždy byste měl jednat v takovém případě v zájmu společnosti. Je tedy třeba důsledně oddělovat obě formy podnikání jako samostatné jednotky a jednat tak, jako byste byli dva nezávislí podnikatelé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).