Hlavní navigace

Názor k dotazu Referenční zkoušky služebního vozidla od libe - Re: Referenční zkoušky služebního vozidl Na MPSV mi sdělili,...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 8. 2013 7:50

libe (neregistrovaný) 109.80.47.---

Re: Referenční zkoušky služebního vozidl
    Na MPSV mi sdělili, že není třeba, nicméně firma,která provádí referentské zkoušky mi sdělila (kopíruji korespondenci):

No tak to vám dali dobrou informaci - hlavně se ptejte jinde – Inspektorát práce má na starosti tuto agendu. A pokud vám oni potvrdí, že to dělat nemusíte, tak pak to bude OK – nechte si to ale vystavit písemně a pak mi pošlete kopii
    Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v § 103 odst. 2, ukládá zaměstnavateli povinnost:
    „zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování“.
    Pokud si přečtete tuto citaci, tak pod tímto je „schováno“ právě školení řidičů referentů a jak jistě usoudíte, schovat se pod to dá ledacos. Pokud bych měl dát příměr – pokud člověka, který při práci používá soustruh školíte v BOZP při práci se soustruhem, tak se tomu asi nedivíte. Analogicky – pokud zaměstnanec k výkonu práce používá automobil, tak ho školíte v „obsluze“ automobilu a předpisech – proč se v tomto případě „divíte“?

Oni na tom MPSV mají pravdu – ono tam není napsáno „každá firma musí školit řidiče referenty“ - takto to v zákoně opravdu není.

Je nutné si uvědomit, že pokutu nedostane ten, kdo vám tvrdí, že to dělat nemusíte. Pokutu dostane ta firma, které školení BOZP a s tím spojená další školení (např. pro práci ve výškách je také zvláštní školení analogicky jako pro řidiče vozidel do 3,5 tuny – tedy postaru referentů) nevykonává.

No a tak raději školíme...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).