Hlavní navigace

Názor k dotazu Jak odejít z firmy od alen1 - Re: Jak odejít z firmy >>>Jsem zaměstnaný v malé...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 1. 2014 0:16

    alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

    Re: Jak odejít z firmy
    >>>Jsem zaměstnaný v malé firmě, kde se celé vedení dělá
    >>>na koleně. Nemají už přes rok pořádného účetního, od
    >>>té doby se nevydávají skoro nikdy výplatní pásky, šéf
    >>>je neumí vytisknout
    >>>Rozhodl jsem se odejít, firma jde postupně na buben.
    >>>Jenže šéf je značně arogantní, několik lidí i fyzicky
    >>>napadl, a rozhodně odchod neulehčuje. Skoro nikomu
    >>>třeba nevydal zápočtový list, na každého si vymyslel
    >>>nějaký důvod, jako třeba nedodělanou práci, nevrácený
    >>>nástroj apod. nebo nestíhal a nezajímalo ho to.
    >>>
    >>>Vedle toho nemám od loňska ani obnovenou pracovní
    >>>smlouvu, která mi vypršela v květnu a asistentka jí
    >>>připravila až v září a bylo v ní řada chyb, které
    >>>jsem
    >>>reklamoval a od té doby ticho po pěšině.
    >>>
    >>>Co po mně budou chtít na úřadu práce, pokud odejdu
    >>>vlastní výpovědí? Pokud bych odešel pro dluh na mzdě
    >>>jednostranným zrušením pracovního poměru? Pokud bych
    >>>odešel v situaci insolvence? (Předpokládám, že šéf
    >>>nesplní
    >>>povinnost podat na společnost návrh na insolvenci, je
    >>>to jeho srdeční záležitost.)

    >>>
    >>Pokud nemáte od loňska (května) obnovenou pracovní
    >>smlouvu, co tedy chcete řešit. nebo je to jinak?
    >
    >alen1, a co třeba toto?
    >§ 65 Skončení pracovního poměru na dobu určitou
    >(1) Pracovní poměr na dobu určitou může skončit také
    >ostatními způsoby uvedenými v § 48 odst. 1, 3 a 4.
    >Byla-li doba trvání tohoto pracovního poměru omezena na
    >dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen
    >upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas,
    >zpravidla alespoň 3 dny předem.
    >(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby
    >(§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání
    >prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu
    >neurčitou.
    Ano, ale my nevíme, co měl za smlouvu, za jakých podmínek, co dostal v září, jak to vypadalo, těžko pak radit, pokud nevíme, co má platné a za jakých podmínek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).