Hlavní navigace

Názor k dotazu Hlášení o zaměstnání důchodce od all - Re: pro xJ Jenže ten odstavec 3) nezakládá povinnost...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 1. 2014 12:33

    all (neregistrovaný) 46.227.168.---

    Re: pro xJ
    Jenže ten odstavec 3) nezakládá povinnost hlásit poživatele starobního důchodu.
    Na stránkách cssz je právě toto:

    Jaká je ohlašovací povinnost při zaměstnávaní poživatelů „řádného“ starobního důchodu, kdy nemusím nadále pracovat v pracovněprávním vztahu uzavřeném na dobu určitou maximálně na dobu jednoho roku?

    Sjednání pracovněprávního vztahu na dobu určitou, nejvýše na dobu jednoho roku, není od 1. 1. 2010 podmínkou nároku na výplatu starobního důchodu u osoby, která již dosáhla důchodového věku (zákon č. 306/2008 Sb. novelizoval ust. § 37 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění). Sjednání pracovněprávního vztahu na dobu neurčitou popř. na dobu určitou tedy u těchto osob není od 1. 1. 2010 skutečností rozhodnou pro nárok na dávku nebo její výplatu a zaměstnavatel tedy nemá nadále povinnost hlásit tuto skutečnost plátci důchodu.

    Ohlašovací povinnost zaměstnavatele ve smyslu ust. § 41 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb. se tedy od roku 2010 týká prakticky výlučně jeho zaměstnanců, kteří jsou poživateli předčasných starobních důchodů a kteří vykonávají výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění v období do dosažení důchodového věku.


    Z čehož chápu, že se opravdu hlásí JEN poživatelé kýmkoliv vypláceného, ale PŘEDČASNÉHO důchodu. To, že je důchod vyplácen někým jiným, není samo o sobě důvodem k ohlašovací povinnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).