Hlavní navigace

Názor k dotazu Prodej nemovitosti od Libuše Vlasta - Re: Prodej nemovitosti Tak toto je problém, protože nyní...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 9. 2014 11:24

  Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

  Re: Prodej nemovitosti
  Tak toto je problém, protože nyní to vypadá, že by se měla platit daň z daně. Snad to tomu vydá GFŘ stanovisko.

  Důvodová zpráva k 340/2013 Sb.
  K § 13:
  Ustanovení § 13 vymezuje, co se pro účely daně z nabytí nemovitých věcí rozumí sjednanou cenou. Za sjednanou cenu se považuje úplata za nabytí vlastnického práva k nemovité věci, přičemž úplatu je nutné vykládat ve smyslu její definice obsažené v § 4. Sjednaná cena zahrnuje jakékoli protiplnění, které je nebo má být na základě ujednání mezi smluvními stranami poskytnuto za nabytí vlastnického práva k nemovité věci, a to buď nabyvatelem nebo jinou osobou, buď ve prospěch převodce, nebo třetí osoby. Ve svém důsledku to mimo jiné znamená, že sjednaná cena je celkovou cenou včetně daně z přidané hodnoty. To také odpovídá skutečnosti, že do zjištěné ceny se taktéž promítá tato daň. Sjednaná cena naproti tomu nezahrnuje vedlejší plnění, jež nabyvatel poskytne v souvislosti s nabytím vlastnického práva k nemovité věci mimo rámec smluvního vztahu s převodcem, např. platby realitní kanceláři za zprostředkování koupě.

  http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=70005

  http://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?cz=340&r=2013

  Jen dodám, že Důvodová zpráva k § 13 je vlastně stejná jako v Důvodové zpráva k sněmovnímu tisku č. 1003 - Vl.n.z. o dani z nemovitých věcí, který byl zamítnut Senátem 12. 9. 2013:
  http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=6 &ct=1003&ct1=0

  A že původní důvodová zpráva byla psána v době, kdy se předpokládalo, že daň z nabytí nemovitých věcí bude hradit výhradně nabyvatel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).