Hlavní navigace

Názor k dotazu odpovědnost za účetnictví od 1234a - Re: odpovědnost za účetnictví z. č. 40/2009 Sb., ...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 10. 2014 11:39

  1234a (neregistrovaný) 185.16.181.---

  Re: odpovědnost za účetnictví
  z. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník - zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění (§254 TrZ), kde z odstavce 1 vyplývá mimo jiné, že kdo uvede v účetních knihách, zápisech nebo jiných dokladech sloužících k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, nebo kdo takové účetní knihy, zápisy nebo jiné doklady změní, zničí, poškodí, učiní neupotřebitelnými nebo zatají, a ohrozí tak majetková práva jiného nebo včasné a řádné vyměření daně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

  Dále je v § 254 odst. 3 TrZ uvedeno, že odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li tímto činem na cizím majetku značnou škodu a v odst. 4 odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li tímto činem na cizím majetku škodu velkého rozsahu.

  V § 367 TrZ - Nepřekažení trestného činu – je uvedeno, že kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiný připravuje nebo páchá trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 240 odst. 3 a spáchání nebo dokončení takového trestného činu nepřekazí, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta; stanoví-li tento zákon na některý z těchto trestných činů trest mírnější, bude potrestán oním trestem mírnějším.

  Pachatelem tohoto trestného činu může být nejen statutární orgán nebo člen statutárního orgánu právnické osoby, ale i jejich zaměstnanec, např. fyzická osoba, která má přístup k účetním knihám, zápisům nebo jiným dokladům sloužícím k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole a která vykonává určitou funkci nebo je v takovém postavení, že je odpovědná za vedení, správnost a úplnost účetních knih, zápisů a jiných dokladů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).