Hlavní navigace

Názor k dotazu Jde o technické zhodnocení? od mickeymouse - Re: Jde o technické zhodnocení? Pokud byl kotel veden...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 11. 2014 10:50

  mickeymouse (neregistrovaný) 195.39.86.---

  Re: Jde o technické zhodnocení?
  Pokud byl kotel veden jako samostatná položka se samostatným inventárním číslem, pak bych vyřadil starý a zařadil pod novým inventárním číslem nový. Nové odpisy podle vaší směrnice, chovat se k tomu jako k novému majetku, což skutečně je.

  Pokud byl kotel pod inventárním číslem společným pro více položek (třeba zařízení kotelny: 5 x kotel), pak se snad dá účtovat o opravě. Ale spíš bych se tomu vyhnul a i v takovém případě částečně vyřadil a zařadil nový kotel jako samostatnou položku pod novým inventárním číslem.

  Opravou inventární položky majetku (=kotle) rozhodně není to, když vyřadíme z provozu celek (celý kotel). Pokud vyřadíme celek (celý kotel), je to jednoduše vyřazení.

  Rozumějte, jakmile bude na faktuře, na smlouvě a dalších podkladech napsáno: "nový kotel včetně příslušenství", tak pozor na to, je to nejspíš nový majetek včetně daňového odpisování nové položky podle zákona. Pokud tam bude "oprava kotle", k tomu specifikace servisních prací, vyjmenování součástek, je nesporné, že jde o opravu a klidně si to můžete dát na 511 do oprav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).