Hlavní navigace

Názor k dotazu Příjem z pronájmu pozemku od Zdena R - Re: Příjem z pronájmu pozemku >>>>>>>>Jsem OSVČ, kromě příjmů...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 2. 2015 17:28

    Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

    Re: Příjem z pronájmu pozemku
    >>>>>>>>Jsem OSVČ, kromě příjmů z podnikání, mám za rok 2014
    >>>>>>>>příjem z pronájmu pozemku cca 3000,- Kč za rok. Musím
    >>>>>>>>zdanit? Zahrnu do ostatních příjmů? Děkuji.
    >>>>>>>Když už DP podáváte, musíte tam napsat vše, co není
    >>>>>>>osvobozeno, což pronájem pozemku není (bez ohledu na
    >>>>>>>výši). Patří do § 9.
    >>>>>>Děkuji. Jsem plátce DPH. Musím z příjmu odvést i DPH?
    >>>>>
    >>>>>Nemusíte, pronájem pozemku je podle § 56a zákona o
    >>>>>DPH
    >>>>>osvobozeným plněním (bez nároku na odpočet).
    >>>>Děkuji. Co se stane, když nechám tuto malou částku
    >>>>jako ostatní příjem (tzn. ne přes § 9, neuplatním
    >>>>paušální výdaj 30 %)?
    >>>>Z daňového přiznání mi vychází stejně 0 daň a bude mi
    >>>>vrácen jen přeplatek - sleva na dítě 13 tis. (výdaje
    >>>>z
    >>>>podnikání mám skutečné). Děkuji moc.
    >>>Patří to do § 9. Když to "necháte jako ostatní
    >>>příjem"
    >>>(nevím co tím přesně myslíte, §10?), budete to mít
    >>>špatně. 30% uplatnit můžete a nemusíte.
    >>
    >>Pepaa to asi zařadí jako ostatní příjmy z podnikání
    >>podle § 7 ZDP. No co, splést se může každý:-)

    >Ano, tak jsem to myslel jako Ostatní příjmy do
    >podnikání... Je to velký problém? Nemusel bych podávat další
    >přílohu. Jsou to jen 3000 Kč. Ano, prostě jsem se
    >spletl... Stejně paušál nemohu uplatňovat, když chci slevu
    >na dítě - viz nahoře.

    Podle mého názoru to není žádný velký problém. Kdybyste náhodou měl kontrolu, která by to náhodou objevila a dožadovala by se nápravy (jestli budou rozumní, tak to nechají být), tak daňové přiznání opravíte. Příjmy z pronájmu byste přestěhoval z přílohy č. 1 do přílohy č. 2 a mohl byste si k nim uplatnit i výdaje procentem z příjmů. Nárok na daňové zvýhodnění na dítko byste ztratil jen v případě, kdyby dílčí základ daně z příjmů, u kterých uplatňujete paušál (příjmy z pronájmu podle § 9 ZDP, základ daně by činil 2.100,- Kč) tvořil více než polovinu Vašeho celkového daňového základu a to, doufám, nehrozí:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).