Hlavní navigace

Názor k dotazu Přechod z paušálních na skutečné výdaje a uplatnění procentních výdajů od autorka - Dobrý den,při přechodu z paušálních výdajů na výdaje...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 8. 2012 12:59

  autorka

  Dobrý den,

  při přechodu z paušálních výdajů na výdaje skutečné, respektive z výdajů stanovených procentem z příjmů na daňovou evidenci, se řídíte § 23 odst. 8 zákona o dani z příjmů. Musíte upravit základ daně za rok 2011 (podat dodatečné daňové přiznání). Ve Vašem případě se bude jednat o uvedený milion korun, tj. celou výši pohledávek. K dodaněným pohledávkám se výdaje neuplatní (uplatňují se pouze k příjmům, ne k úpravě daňového základu).

  V poslední větě v § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů je uvedeno, že pokud podáte dodatečné přiznání a zaplatíte daň nejpozději ve lhůtě pro podání daňového přiznání za rok 2012, nebudete sankcionován za pozdní doplacení daně z příjmů vztahující se k roku 2011.

  U sociálního a zdravotního pojištění se postup při dodanění pohledávek liší.

  ČSSZ - postup je shodný s postupem pro podání daňového přiznání, tzn. dojde-li ke změně daňového základu, a tím i vyměřovacího základu, je OSVČ povinna podat opravný přehled, ve kterém uvede novou výši daňového i vyměřovacího základu.

  ZP - naopak daňovou úpravu podle § 23 odst. 8 ZDP nelze z pohledu zdravotního pojištění považovat za příjem ani výdaj ze samostatné výdělečné činnosti. Jde o úpravu rozdílu mezi příjmy a výdaji. Do vyměřovacího základu se „dodaněné“ pohledávky promítnou až v době, kdy dojde k jejich skutečnému uhrazení. Podrobněji v článku: Přecházím na paušál. Jak na přehledy?

  Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).