Hlavní navigace

Názor k dotazu Vydané faktury od Judita - Re: vydané faktury >>>>>>>>>>>A když mi neplátce DPH neposkytne...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2016 15:35

    Judita (neregistrovaný) 194.228.11.---

    Re: vydané faktury
    >>>>>
    >>>>>>A když mi neplátce DPH neposkytne DIČ (99% z nich
    >>>>>>poskytuje jen IČ), nemusím to z něho tahat = je to
    >>>>>>jeho
    >>>>>>povinnost mi ho poskytnout. A automaticky to dám do
    >>>>>>A5,
    >>>>>>čímž toto plnění na jeho straně bude, že si ho
    >>>>>>pořizuje jako osoba nepovinná k dani, tj. konečný
    >>>>>>spotřebitel
    >>>>>>= občan?
    >>>>>
    >>>>>Povinnost poskytnou DIČ jsem nikde nenašla, prosím ze
    >>>>>kterého zákona vycházíte?
    >>>>>
    >>>>>Pokud máte od právnické osoby IČ, tak se nemůže
    >>>>>jednat
    >>>>>o spotřebitele.
    >>>>>
    >>>>>§130 odst. 2) zák.č.280/2009 sb. daňový řád
    >>>>(2) Daňové identifikační číslo je daňový subjekt
    >>>>povinen uvádět ve všech případech, které se týkají
    >>>>daně, ke
    >>>>které byl pod tímto daňovým identifikačním číslem
    >>>>registrován, při styku se správcem daně a dále v
    >>>>případech
    >>>>stanovených zákonem.
    >>>>
    >>>
    >>>Stále to není ale případ právnické osoby,
    >>>která není registrovaná k DPH.
    >>
    >>To jakože se na ně ten § 130 nevztahuje?
    >>Já jen nevím, kam dát uskutečněně plnění plátcem DPH
    >>pro neplátce DPH nad 10.000,--Kč, když výstavce
    >>faktury
    >>(plátce DPH) zná jen IČ a nezná jeho DIČ.
    >>A finanční správa říká, že když neposkytne DIČ dle
    >>§130 daňového řádu, má se za to, že to koupil jako
    >>fyzická osoba nepovinná k dani (běžný občan).
    >>>
    >
    >
    >Finanční správa píše, jak se zachovat v případě
    >fyzické osoby.
    >
    >Nenašla jsem, jak se zachovat v případě právnické
    >osoby. Protože z právnické osoby spotřebitele neuděláme, i
    >kdybychom se na hlavu postavili.

    |Pro "tečka":
    Děkuji za názor. Já už jsem z toho trochu zoufalá, protože mám klienty na té i té straně "barikády" a nevím, jak se k tomu postavit.
    >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).