Hlavní navigace

Názor k dotazu Čerpání dovolené po mateřské dovolené od autorka - Dobrý den, v souladu s § 223 zákoníku...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 11. 2012 14:10

  autorka

  Dobrý den,

  v souladu s § 223 zákoníku práce není možné dovolenou před nástupem rodičovské dovolené z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. O tuto výjimku zákoníku práce jste se bohužel připravila. Nyní je zaměstnavatel povinen Vám dovolenou krátit za prvých 100 zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Prakticky se tedy ve Vašem případě krátí dle počtu dnů čerpané rodičovské dovolené.

  Protože se za den výkonu práce považuje i samotné čerpání řádné dovolené, je možné, že Vám vzhledem k vyššímu počtu dnů čerpání dovolené ve školství nakonec nebude pokrácena dovolená žádná (je třeba spočítat, zda bude v takovém případě zameškáno alespoň 100 směn - rovnají se dnům čerpané rodičovské dovolené).

  Vámi uváděná částka zaslaná zaměstnavatelem skutečně neodpovídá čerpané dovolené, a to ani v případě krácení dle výše uvedeného pravidla z čtyřicetidenního nároku. Musíte si však uvědomit, že dovolená se čerpá, nikoliv proplácí. Jestliže jste požádala o čerpání dovolené od 15. 10., zaslal Vám zaměstnavatel na účet pouze část náhrady za dovolenou náležející za dny 15.10. - 31. 10. 2012. Zbylou část Vám logicky zašle v následujícím výplatním termínu.

  Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).