Hlavní navigace

Názor k dotazu Zkrácená pracovní doba dle par. 241 ZP od Karla_1_ - Děkuji. >>>>Dobrý den.>>>>>>>>Chtěla bych Vás požádat o radu. Zaměstnankyně,...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2016 13:31

    Karla_1_ (neregistrovaný) 217.11.239.---

    Děkuji.
    >>>>Dobrý den.
    >>>>
    >>>>Chtěla bych Vás požádat o radu. Zaměstnankyně, která
    >>>>se vrací po RD požádala zaměstnavatele o kratší
    >>>>pracovní dobu a to z důvodu péče o dítě.
    >>>>Pokud na to zaměstnavatel přistoupí, má v dodatku
    >>>>uvést, že je kratší pracovní doba sjednána dle par.
    >>>>241
    >>>>ZP? A musí se uvádět, do kdy je takto kratší pracovní
    >>>>doba sjednána?
    >>>>
    >>>>Děkuji.
    >>>>
    >>>>Karla
    >>> Ano, uvede důvod, dobu ZP
    >>>nepředepisuje.Zaměstnankyně
    >>>pov žádosti uvede důvod a od kdy ev.do kdy žádá,
    >>>zaměstnavatel podle ZP § 241 povolí,či ne. Nedávejte
    >>>to do
    >>>smlouvy.
    >>
    >>Dobrý den.
    >>Teď nevím, jestli jsem to pochopila správně. Máme
    >>tedy
    >>udělat dodatek, ve kterém je jen uvedeno, že od data
    >>xy má zaměstnankyně sjednanou kratší pracovní dobu
    >>např. 30 hod. týdně. Žádné odkazy ani důvod nemáme
    >>uvádět?
    >>A co když od ní nemáme písemnou žádost, jen ústní?
    >>
    >>Ještě jednou moc děkuji.
    >>
    >>Karla
    > Písemná forma žádosti v ZP není předepsaná.
    >Samozřejmě je lepší co je psáno to je dáno. Chce-li někdo
    >něco, ať si napíše žádost , do ní co chce a proč a od
    >kjdy ev. do kdy. Na tuto žádost jí zaměstnavatel povolí (
    >souhlas zaměstnavatele) , jednmou bude mít
    >zaměstnankyně, 1x zaměstnavatel pro MÚ ev.personální. Toť vše. Ve
    >smlouvě čiu nějakém oblíbeném dodatku smlouvy to být
    >nemusí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).