Hlavní navigace

Názor k dotazu Započítatelná doba pojištění (důchod) od Kara - Re: Započítatelná doba pojištění (důchod Tak na tom radícím...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 8. 2017 10:38

Kara

Re: Započítatelná doba pojištění (důchod
    Tak na tom radícím call centru ÚP toho moc nevěděla a jen obecně říkala, že se počítá každá doba, kdy měl zaměstnání, ze kterého se odvádělo pojištění, ale § 41 rozklíčovat nedokázala. Dokonce mně tvrdila, že DPČ je pojištěná jen a pouze při výdělku 2500 a více. O tom, že když DPČ není ZMR, a tudíž se SP odvádí i z výdělku nižšího, nikdy neslyšela. Takže tam nemělo cenu už nic dál rozebírat.
    Raději jsem zavolala přímo na oddělení, kde mně přepojili na vedoucí a od té jsem se dozvěděla, co jsem potřebovala. Tak opravdu ten § 41 říká toto:
    Doba výkonu práce v nekolidujícím zaměstnání, tzn. jakékoli zaměstnání (tj. i s odvodem SP) v době, kdy je dotyčný veden na ÚP se do těch 365 dnů ve 2 letech před začátkem evidence, potřebných pro nárok na podporu, nezapočítává.
    Pokud dotyčný chce, aby se mu ta doba započítávala, nesmí být veden na ÚP. Tzn. nechá se vyřadit z evidence ÚP, nebo ho vyřadí oni sami, protože včas nesplnil ohlášení začátku toho zaměstnání (vyřazení z evidence ÚP pak ale pochopitelně znamená, že není pojištěný státem, a že základ pro odvod ZP musí být nejméně ve výši minimální mzdy).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).