Hlavní navigace

Názor k dotazu Smluvní odstupné od Kara - Re: Smluvní odstupné No původně jste psala o tom,...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 6. 2018 13:03

  Kara

  Re: Smluvní odstupné
  No původně jste psala o tom, že personalisté uvedli do VÝPOVĚDI smluvní odstupné. Výpověď může dát zaměstnavatel pouze z určitých, zákonem daných, důvodů. A pokud jde o organizační důvody, pak náleží to odstupné ve výši, o které mluví zákon, anebo vyšší, podle vnitřních pravidel anebo podle dohody. (existuje ještě výpověď s nárokem na 12 měsíční odstupné, ale to teď ponechme stranou). Zkrátka odstupné, ze kterého se neodvádí pojistné, se dává pouze v případě, že zaměstnavatel dá výpověď zaměstnanci pro organizační důvody anebo že se s ním na ukončení dohodne tzn. neběží výpovědní doba a poměr skončí dohodnutým dne a důvodem pro tuto dohodu jsou organizační důvody.
  Pokud tyto organizační důvody neexistují, pak nemůže jít o odstupné. Půjde o normální odměnu a to takovou, jakou si dohodnou (nějakou nebo třeba žádnou).
  U vás jde tedy o to, že má být se zaměstnancem sepsána dohoda o skončení pracovního poměru (kdy poměr skončí dohodnutým dnem) a aby byl zaměstnanec lépe přístupný této dohodě, se mu slíbí nějaké peníze. Dohodnou si tedy odměnu - nějakou, třeba ve výši dvou měsíčních průměrných mezd. Nebo ve výši jeho základní mzdy za dva měsíce. Nebo nějakou částku. A že tyto peníze budou zúčtovány v posledním měsíci zaměstnání. To je fakt na dohodě.
  Do potvrzení pro ÚP toto vůbec nebudete uvádět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).