Hlavní navigace

Názor k dotazu Věcné břemeno x služebnost v DPH od DitaH - Re: Věcné břemeno x služebnost v DPH Podle §...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 11. 2018 14:52

  DitaH (neregistrovaný) 185.246.210.---

  Re: Věcné břemeno x služebnost v DPH
  Podle § 14 odst. 1 písm. c) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), je vznik a zánik věcného břemene z hlediska DPH považován za poskytnutí služby. Což je ale třeba vnímat v kontextu s obecným ustanovením § 2 odst. 1 písm. b) dtto, podle kterého je předmětem DPH poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku. Přičemž jelikož se věcná břemena obvykle váží k určité nemovité věci, je umístěním této věci dáno i místo plnění podle § 10 dtto.

  Takže pokud plátce DPH v rámci své ekonomické (podnikatelské) činnosti za úplatu zřídí věcné břemeno nebo jej naopak za úplatu zruší (vykoupí se z něj), bude se jednat o zdanitelné plnění podléhající základní sazbě DPH na výstupu. Tuto daň si pak protistrana - jde-li rovněž o plátce DPH - může nárokovat k odpočtu daně, pokud souvisí s její zdanitelnou ekonomickou činností ve smyslu § 72 ZDPH.

  ------
  Tohle jsem našla teď na internetu.

  Jinak my děláme Smlouvy o zřízení věcného břemene (po novu služebnosti) pro ČEZ, a ten ve vzoru, podle kterého jedeme, k úplatě přidává 21% DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).