Hlavní navigace

Názor k dotazu Povinnost zaměstnance - neschopenka od xJ - Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka je povinností>>>>>zaměstnance informovat zaměstnavatele...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 2. 2019 11:13

    xJ (neregistrovaný)

    Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
    je povinností
    >>>>>zaměstnance informovat zaměstnavatele o průběhu
    >>>>>pracovní
    >>>>>neschopnosti?
    >>>>
    >>>>Ano.
    >>>>Zákon o nemocenském pojištění § 64
    >>>>odst.1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný,
    >>>>je povinen
    >>>>p) předat neprodleně zaměstnavateli rozhodnutí o
    >>>>vzniku dočasné pracovní neschopnosti a rozhodnutí o
    >>>>ukončení dočasné pracovní neschopnosti, potvrzení o
    >>>>době
    >>>>jejího trvání a rozhodnutí o změně režimu dočasně
    >>>>práce
    >>>>neschopného pojištěnce ..............
    >>>
    >>>Ano, ale zaměstnavatel nemůže zaměstnance za
    >>>nesplnění
    >>>těchto povinností jakkoliv sankcionovat, nejedná se o
    >>>povinnosti vyplývající z právních předpisů
    >>>vztahujících se k vykonávané práci, ani o tzv. jinou
    >>>povinnost
    >>>podle § 301a ZP. Takže nic.
    >>

    >>Zaměstnanec ale má povinnosti informovat
    >>zaměstnavatele o počátku PN, průběhu nemoci dokladem o
    >>pokračování
    >>PN a dokladem o ukončení PN. Nakonec v případě, že by
    >>zaměstnanec PN ukončil a zaměstnavateli tuto
    >>skutečnost nenahlásil a dál do práce nechodil, tak
    >>zaměstnavatel má v případě neomluvené absence možnost
    >>sankce.
    >
    >§ 206 odst. 1 ZP:
    >Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí
    >včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního
    >volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit
    >zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání
    >bez zbytečného průtahu.
    >
    >O dokladech, o kterých píšete, v ZP nic uvedeno není.
    >
    >Není možné směšovat normu veřejného práva s normou
    >soukromoprávní.

    Dotaz zněl:Je povinností zaměstnance informovat zaměstnavatele o průběhu pracovní neschopnosti?
    Odpověď: Ano, ale podle zákona o nemocenském pojištění.
    Nepsala jsem nic o povinnosti podle zákoníku práce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).