Hlavní navigace

Názor k dotazu Dovolená a nařízené čerpání - prosím od inzinyrka - Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím Podívejme se,...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 2. 2019 21:47

  inzinyrka (neregistrovaný)

  Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím
  Podívejme se, co říká Zákoník práce:
  § 218

  (1) Čerpání dovolené podle § 211 je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
  (2) Nemůže-li být dovolená vyčerpána podle odstavce 1, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku, není-li v odstavci 4 stanoveno jinak.
  (3) Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.
  (4) Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

  O tom, zda musí nařízení být písemné, zákoník ničehož nepraví. Písemnou fomu bych ale vřele doporučila tam, kde může vzniknout spor. Když jedna či obě strany hledají důvody, proč se nedomluvit, je písemná forma opravdu lepší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).