Hlavní navigace

Názor k dotazu Zdanění bezúplatně zřízeného věcného břemene od vladík - Věcná břemena se zdaňují daní z příjmu v...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 6. 2019 18:24

  vladík

  Věcná břemena se zdaňují daní z příjmu v daňovém přiznání jako příjem dle § 10 ZDP, níže něco k ocenění.
  https://www.vecne-bremeno.cz/ocenovani-vecnych-bremen/

  • Služebnost stezky
  Služebnost stezky sjednává oprávněnému právo pohybovat se po cizím pozemku vlastní silou. V úvahu tedy připadá jen chůze, jízdní kolo je možné pouze vést.
  Právo pohybovat se po pozemku vlastní silou náleží i jiným osobám za tím účelem, aby se k oprávněnému mohli dopravovat. Právo stezky tak bude sloužit členům rodiny oprávněného, návštěvám a dále např. opraváři, lékaři nebo poštovnímu doručovateli.
  Při oceňování je pomůckou vymezení trasy stezky geometrickým plánem, který by měl být součástí zřízení služebnosti.
  Pro určení ročního užitku lze vycházet z velikosti vymezené trasy na pozemku a částky, za kterou by mohl být pozemek k uvedenému účelu pronajímán. Zohlední se nejen míra omezení vlastníka pozemku, ale též jeho zátěž vlivem užívání. Nelze-li stanovit roční užitek, použije se částka 10 000,- Kč.

  • Služebnost cesty
  Obsah služebnosti vymezené příslušným ustanovením spočívá v oprávnění jezdit přes služebný pozemek jakýmikoli vozidly - motorovými i nemotorovými. Tato služebnost jako jediná umožňuje i využití motorového vozidla. To ovšem nezakládá do budoucna zcela neočekávatelnou zátěž pro služebný pozemek.
  Pro určení ročního užitku lze vycházet z velikosti vymezené trasy na pozemku a částky, za kterou by mohl být pozemek k uvedenému účelu pronajímán. Zohlední se nejen míra omezení vlastníka pozemku, ale též jeho zatížení vlivem užívání. Nelze-li stanovit roční užitek, použije se částka 10 000,- Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).