Hlavní navigace

Názor k dotazu OSVČ - nákup nemovitosti 2018, TZ 2019 - konečná cena a odpisy? od šíma - Tak ještě trochu se mi to zamotalo :-) Nemovitost...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2020 10:04

šíma (neregistrovaný) ---.53.broadband10.iol.cz

Tak ještě trochu se mi to zamotalo :-)

Nemovitost koupila OSVČ v r. 2018, za cenu cca 700tis. Byly provedeny podstatné úpravy - okna výloh ("přes celou zeď") byla částečně zazděna a nahrazena "klasickými" okny - jako na domě. To by bylo TZ, myslím.
    Nová elektřina neb původní byla ve velmi špatném technickém stavu - tady nevím, TZ nebo oprava?

ALE ... výše uvedené úpravy byly provedeny v r. 2018! Podnikat osvč začala až od 04/2019.
    Ve 2019 zároveň proběhly nějaké další úpravy nemovitosti, tentokrát však šlo již spíše o opravy.

A já teď nevím, z jaké ceny nemovitosti, při zpracování DPFO za r. 2019, vycházet. Mám pouze ke kupní ceně připočítat náklady za r. 2019 (ty, které případně vyhodnotím jako TZ) a z této částky vypočítat odpisy? Nebo je třeba tu kupní cenu nějak upravit o částky, které byly vynaloženy ještě v r. 2018? A jak to provést? Asi se ptám velmi laicky, však netuším - tedy "jen" přičíst výdaje z r. 2018 k PC a odepisovat nebo je třeba nějaké "oficiální ohodnocení" nějakým odhadcem, tj. stanovení aktuální ceny nemovitosti?

Moc prosím o názor, vůbec si nevím rady.
    Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).