Hlavní navigace

Názor k dotazu Od jaké částky jsou odvody na pojištění u pracovní smlouvy od Kara1 - Pokud jde jen o září, tak budete mít...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 9. 2020 10:46

    Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

    Pokud jde jen o září, tak budete mít ZP i SP srážení ze skutečně vydělané částky. Kdybyste měl DPČ, smluvenou v tom znění, ze kterého by nebylo možno předem zjistit, kolik si máte za CELÝ měsíc vydělat, např. Maximálně 20 h týdně, 160 Kč/h (označme takovou smlouvu jako ZMR), pak, pokud by výdělek v září nedosáhl 3000 Kč, byste v září neměl sraženo ZP (protože u DPČ se z výdělku pod 3000 nesráží ZP nikdy) a neměl byste sraženo ani SP, protože u ZMR se při výdělku pod 3000 SP nesráží. Pokud by znění DPČ bylo takové, že by z ní bylo možné předem vypočítat, kolik si máte za celý měsíc vydělat a že to má být víc než 2999 (např. Práce bude vykonávána v sobotu a neděli každý týden v rozsahu 20 h, 160 Kč/h), pak byste v září neměl sraženo ZP (pokud by byl zářijový výdělek pod 3000), ale SP by sraženo bylo v každém případě.
    Jako ZMR lze sjednat jak DPČ, tak pracovní poměr. Rozdíl je jen v tom, že při takovém sjednání, tedy pokud je smlouva ZMR, se z výdělku z prac.poměru srazí ZP vždy, kdežto z výdělku z DPČ se ZP srazí, až pokud dosáhne nebo přesáhne 3000. SP se při výdělku do 2999 nesrazí, a to ani u DPČ, ani u prac.poměru. To jsem rozebrala jen září. Ale v dalších měsících, pokud si v každém měsíci vyděláte nad 2999, budete mít ZP a SP sraženo, ať už máte DPČ nebo pracovní poměr, ať už je sjednán jako ZMR nebo není.
    Pracovní poměr má své výhody - máte nárok na dovolenou, na příplatky za práci o víkendu (což u DPČ není, pokud se to výslovně nesjedná), týkají se Vás výpovědní pravidla jako u každého jiného prac. poměru, kdyby Vás chtěl zaměstnavatel vypovědět. Nevýhodou je to, že vy také musíte dodržet výpovědní dobu nejméně 2 měsíce, pokud dáte výpověď (u DPČ je výpovědní doba jen 15 dnů).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).