Hlavní navigace

Názor k dotazu Okamžitá výpověď lékařský posudek od Aion - Odpověď rozdělím do několika bodů. 1. Ust. § 56...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 9. 2020 21:22

  Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Odpověď rozdělím do několika bodů.
  1. Ust. § 56 odst. 1 písm. a) ZP umožňuje zaměstnanci zrušit PP okamžitě, nikoliv dát okamžitou výpověď, a to v případě, že podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.
  2. Z dotazu vyplývá, že zaměstnanec nevyčkal 15 dnů od předložení posudku zaměstnavateli a dále to, že posudkový závěr je jiný, než stanoví cit. ustanovení (předpokládám, že posudek vydal PLS).
  3. PP i přes vady v bodě 2. skončil, pokud se zaměstnavatel neplatnosti nedovolá u soudu a soud mu nevyhoví. Pro podání této žaloby je stanovena 2měsíční propadná lhůta počítaná ode dne skončení PP.
  4. Pokud žalobu nepodáte, právo na náhradu mzdy bude vymahatelné (spolu s úroky).
  5. V případě, že žalobu podáte a náhradu mzdy zatím nevyplatíte, bude záležet na výsledku soudního sporu = v případě, že soud neplatné rozvázání PP nevysloví, budete ji muset zaplatit i s úroky.
  6. K podání žaloby se váže další otázka, a to ev. prohlášení o tom, že trváte na tom, aby zaměstnanec pro vás konal práci i nadále.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).