Hlavní navigace

Názor k dotazu Záloha na daň od anonym - Dobrý den pane Nádraský, ve Vašem případě zřejmě...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 12. 2013 10:56

  bez přezdívky

  Dobrý den pane Nádraský,

  ve Vašem případě zřejmě nebudete muset platit zálohy z titulu výkonu samostatné výdělečné činnosti, resp. budete je platit v poloviční výši. Neporovnáváme daň vztahující se k zaměstnání a k podnikání, ale dílčí daňového základy. Vycházíme z ustanovení § 38a zákona o daních z příjmů, dle kterého poplatník neplatí zálohy, pokud dílčí daňový základ z příjmů ze závislé činnosti je roven nebo přesahuje 50 % celkového daňového základu. Činí-li základ daně z příjmů ze závislé činnosti 15 % a více, ale méně než 50 %, platíte zálohy v poloviční výši.

  Samotná výše zálohy z titulu OSVČ je závislá na poslední známé daňové povinnosti (= naposledy vyměřená daň). Pokud nepřesáhla 30 000 Kč (daň z celkového daňového základu), zálohy se neplatí. Pokud daň přesáhla 30 000 Kč, ale nepřesáhla 150 000 Kč, zálohy se platí ve výši 40 % z naposledy vyměřené daně. Pokud daň přesahuje 150 000 Kč, zálohy se platí ve výši 1/4 naposledy vyměřené daně. Vazba na "naposledy vyměřenou daň" je v zákoně uvedena pro případ dodatečných daňových přiznání, kdy se po jejich podání mění i výše splatných záloh. Obvykle je tedy základem pro výpočet zálohy na daň uvedené v řádném daňovém přiznání.

  Z § 38a ZDPř rovněž vyplývá splatnost záloh. Zálohy ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti jsou splatné do 15. června a 15. prosince (pokud je zdaňovacím obdobím standardně kalendářní rok a např. neúčtujete v hospodářském roce).

  S přátelským pozdravem

  Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).