Hlavní navigace

Názor k dotazu Příjmy ze závislé činnosti v ČR a Německu od anonym - Dobrý den,k Vašemu dotazu ohledně změny rozsahu rezidenství...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 2. 2014 12:40

  bez přezdívky

  Dobrý den,

  k Vašemu dotazu ohledně změny rozsahu rezidenství během jednoho zdaňovacího období stále platí pokyn GFŘ - 6, který říká:

  "Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo odst. 3 zákona) v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně. V případě vzniku neomezené daňové povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona) v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje, uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období."

  Pokud Váš pan manžel měl od 1.1.2013 do 30.4.2013 bydliště v ČR a od 1.5.2013 má bydliště v Německu, pak je nutné podat daňové přiznání v ČR za rok 2013, kde budou uvedeny jeho celkové příjmy plynoucí z ČR - tedy příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) v ČR a příjmy z pronájmu bytu v ČR. Manžel má povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2013.

  Za období od 1.1.2013 do 30.4.2013 bude manžel považován za českého daňového rezidenta. Za zbytek roku bude považován na německého daňového rezidenta. Pro rok 2014 bude Váš manžel zřejmě českým daňovým nerezidentem a naopak daňovým rezidentem v Německu.

  Manžel si může za rok 2013 uplatnit odpočet základní slevy na dani dle ustanovení § 35ba odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů ve výši 24 840 Kč/za rok (tato sleva se nekrátí žádným způsobem, ani v závislosti na měsících daňového rezidentství ani v závislosti na počtu měsíců, kdy mu plynuly příjmy z území ČR). Slevu na poplatníka mohou uplatnit daňoví rezidenti i nerezidenti.

  Daňový NEREZIDENT může u zaměstnavatele měsíčně uplatňovat pouze slevu na poplatníka (a na studenta). Ostatní slevy může uplatnit, pouze pokud si sám podá daňové přiznání, a to jenom za podmínky, že příjmy z ČR činí 90 % všech jeho celosvětových příjmů (s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně nebo jsou od daně osvobozeny či byly zdaněny srážkovou daní). To platí u slevy na dítě i při odpočtu zaplacených příspěvků poplatníkem na jeho penzijní připojištění podle ustanovení § 15 odst. 5 zákona o daních z příjmů.

  Pokud bude za rok 2014 manžel považován za českého daňového nerezidenta (potrvá váš pobyt v Německu), bude za rok 2014 zdaňovat v ČR pouze příjmy ze zdrojů na území ČR (např. uvedené příjmy z pronájmu bytu). Podmínky pro uplatnění slev zůstávají stejné pro rok 2014, jako byly v roce 2013. Což znamená, že nesplní-li podmínku 90% příjmů plynoucích z ČR, nebude si moci uplatňovat výše zmíněné slevy/odpočty. Základní slevu na poplatníka (24 840 Kč/rok) si bude moci uplatnit, (zatím) zákon o daních z příjmů pro tuto slevu nepožaduje splnění podmínky 90% příjmů plynoucích z ČR.

  S přátelským pozdravem

  Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).