Hlavní navigace

Názor k dotazu Přechod z DE na účetnictví od Eva M. - Re: Přechod z DE na účetnictví No já...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 3. 2006 20:52

    Eva M. (neregistrovaný)

    Re: Přechod z DE na účetnictví
    No já teda nechápu, co tam ta bývalá účetní "čarovala".
    Počáteční zůstatek na MD132 k 1.1.2004 měla při způsobu B na konci roku proúčtovat jako MD504 D132 a naopak nový konečný zůstatek k 31.12.2004 měla zaúčtovat MD 132 D504. Vy jste měla, Janino, udělat obdobné operace v r.2005 atd.

    A hlavně: Ten převedený zůstatek zásob na 132 se skutečně měl zdanit jako výnos, a to buď jednorázově, nebo 5 let rovnoměrně - nyní je lhůta pro rozpouštění prodloužena na 9 let postupně - viz §23 zákona o dani z příjmů, a vztahuje se nyní i na neuhrazené pohledávky (nevím ale přesně, jak to platilo na přelomu 2003-04), asi tam fakt bylo jen těch 5 let a jen zásoby.

    Z toho, co jste napsala, se mi zdá, že účetní jednorázově snížila výnosy o ten počáteční zůstatek, místo aby zvýšila náklady (což sice není správně, ale z hlediska daně z příjmů to snad vyjde stejně)... ale už neudělala tu druhou část, že by do výnosů zaúčtovala buď celý dopad z převedených zásob, nebo část. Takže se mi zdá, že by bylo nanejvýš vhodné udělat dodatečné přiznání, neboť nejspíš došlo k výrazném zkreslení základu daně za 2004. A pozor, podle toho, jak bude vypořádán r.2004, musíte udělat i 2005 - jestli budete zdaňovat postupně!

    Možná by bylo dobré, abyste si k tomu přizvali nějakého šikovného účetního a daňaře, protože podle Vašich otázek mám pocit, že si nejste moc jistá.... (nic ve zlém).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).