Hlavní navigace

Názor k dotazu výdaje % od Pája - Re: výdaje % Moc, moc díky, už to konečně...

Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 7. 3. 2006 13:40

  Pája (neregistrovaný) 217.77.165.---

  Re: výdaje %
  Moc, moc díky, už to konečně můžu dodělat.Kdybych mohla tak Vás zulíbám.
  Právě jsem našla takový "vejcuc" o tomto problému, souhlasíte s ním?
  Musím to rozložit do více zpráv:
  Novela zákona o daních z příjmů ze sklonku roku 2005 přinesla podstatně příznivější sazby pro uplatnění výdajů procentem z příjmů místo skutečných výdajů. Zvýšením sazeb na dvojnásobek i více se stávají procentní výdaje výhodné pro velkou skupinu poplatníků. Změna byla schválena dokonce se zpětnou platností, takže ji můžete využít již v daňovém přiznání (DAP) za rok 2005.

  Výdaje procentem z příjmů a paušální daň
  Terminologická poznámka: Často se vedle „procentních výdajů“ používá také termín „paušální výdaje“. Vždy máme na mysli uplatnění výdajů procentem z příjmů podle §7 odst.(9). Neplést s „paušální daní“, přesně „daní stanovenou paušální částkou“ podle §7a, kdy finanční úřad určí výši daně předem podle výsledků minulých let.

  Proč výdaje procentem z příjmů
  Deklarovaný smysl procentních výdajů je podpora podnikání snížením administrativní náročnosti. Zejména jde ale o snížení samotné daně, když skutečné výdaje jsou nižší než paušální.

  Při uplatnění procentních výdajů stačí místo daňové evidence vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek. Plátci DPH se ale neobejdou bez kompletní záznamní povinnosti pro potřeby přiznání k DPH. K větší jistotě poplatníka přispívá, že před finančním úřadem nemusí při případné kontrole obhajovat někdy sporné skutečné výdaje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).