Hlavní navigace

Názor k dotazu Kursová ztráta ziskv DE názory se liší!! od pH0 - Re: Kursová ztráta ziskv DE názory se li nic...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 4. 2006 0:00

    pH0 (neregistrovaný)

    Re: Kursová ztráta ziskv DE názory se li
    nic takového jsem nikdy neřekl.
    samozřejmě že je-li zisk z devizových operací zdanitelný, pak musí být i ztráta z devizových operací daňově uznatelná (o tu jde exportérům v době posilující koruny především)

    a pokud jde o ty Vaše 2 okamžiky:
    - v okamžiku nákupu deviz (řekněme 1000 EUR) uplatňuji (k ocenění) kurz ČNB ke dni prvního okamžiku (řekněme 28)
    - v okamžiku prodeje těchto deviz uplatňuji (k ocenění) kurz ČNB ke dni druhého okamžiku (řekněme 30)
    protože tyto kurzy nejsou shodné, vznikne mi v evidenci majetku nulový zůstatek eur počítaných na kusy a vedle toho nenulový zůstatek eur oceněných dle §38
    Tento zůstatek - v daném případě mínus 2.000 czk je komplementem zisku z devizové operace o kterém hovoří §4(1)ae) (když se podíváte do evidence mejetku na účtu czk, uvidíte na něm o 2.000 více než na začátku)
    Tento zisk jsem povinen zdanit
    A v evidenci majetku, který už nemám by asi taky nemělo stát mínus 2.000 není-liž pravda
    Takže nezbyde než přiznat barvu a "přiúčtovat" na milý devizový účet 2.000 czk kurzového zisku čímž moje DE konečně začne zobrazovat pravdu:
    na devizovém účtu je nula (sláva - evidence majetku už nevykazuje nesmysly)
    a v evidenci příjmů jsou 2.000 kurzového zisku, který jsem povinen zdanit..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).