Hlavní navigace

Názor k dotazu Mateřská dovolená z vedlejšího prac. pom od Jiřka - Re: trochu zmatku navic? ;) Dotazovala jsem>se na výpočet...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2006 13:10

    Jiřka (neregistrovaný)

    Re: trochu zmatku navic? ;)
    Dotazovala jsem
    >se na výpočet PPM z PP, kde zam. čerpá rodičovskou
    >dovolenou a jinde nebo i u stejného zam-tele koná práci.
    >Bylo mi řečeno, že platí § 32. Jediná možnost je VPP,
    >DPČ ukončit a potom je nárok na PPM z původního
    >zaměstnání, kde je ve většině případů nejvyšší PPM. Problém
    >nám nenastane u prvního dítěte, ale při nástupu na
    >další PPM, kdy se sice uvolnily výdělkové možnosti matky,
    >ale s dopadem výpočtu následné PPM. Totiž i v případě,
    >že by zam-kyně nastoupila u původního zam-tele na
    >kratší úvazek, vypočítávala by se jí PPM z tohoto kratšího
    >úvazku. Také jsem se dočetla, že co OSSZ to jiný
    >výklad § 32.

    Teď jsem také mluvila s vedoucí nem. dávek na OSSZ a říkala, že jim také takový výklad přišel přímo z ministerstva, ale že jsou z toho sami špatní. Nemohla ho honem najít, aby mi řekla, na které § se odvolávají, mám zavolat v pondělí. A le je zde mnoho nejasností s tím slovem "místo": Když je v HPP na rodičovské a u stejného nastoupí na VPP (na jinou práci), tak účetní ví, že v HPP je na rodičovské. I když ani tady se nedá říci, že pracuje "místo" původní práce, protože dělá něco jiného. Ale co v případě, že nastoupí na VPP úplně jinam. Tam přece vůbec nemusí zjistit, jestli v HPP pracuje, je na mateřské nebo na rodičovské. Pokud splní podmínku 270 dnů, náleží jí z tohoto VPP mateřská. Přičemž v HPP účetní vůbec nemusí vědět, že ona je někde zaměstnaná na VPP a vůbec ani není povinna to zjišťovat. Žádné prohlášení, že žena nemá VPP, ve kterém pracovala "místo" HPP přece neexistuje, aby se podle něho mohlo určit, zda jí v HPP náleží druhá mateřská nebo ne! Když Vám žena, která byla dosud na rodičovské, přinese nástup na druhou mateřskou, zjišťujete, jestli jinde pracuje na VPP? Nezjišťujete. Dáte jí mateřskou. A když má v tom VPP 270 dní, také jí dají mateřskou. Myslím, že v tom výkladu je nějaký zádrhel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).