Hlavní navigace

Názor k dotazu Důležité osobní překážky v práci od autorka - Dobrý den, zaměstnavatel nepovažuje rehabilitaci za ošetření a...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 5. 2015 7:58

  autorka

  Dobrý den,

  zaměstnavatel nepovažuje rehabilitaci za ošetření a vyšetření, které nelze provést mimo pracovní dobu a kdy náleží zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy. Otázkou, zda je možné rehabilitaci považovat za vyšetření nebo ošetření se zabývala i Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů (AKV). Z jejich stanoviska (24.11.2012) plyne, že rehabilitaci zpravidla není možné považovat za vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení. Rehabilitace již má povahu léčení, které zpravidla následuje po vyšetření nebo ošetření s cílem navrátit pacienta k jeho „funkční zdatnosti“. Podle zákona o zdravotních službách je jedním z druhů zdravotní péče (a vlastně tím hlavním) péče léčebná, jejímž účelem je příznivé ovlivnění zdravotního stavu na základě realizace individuálního léčebného postupu, s cílem vyléčení nebo zmírnění důsledků nemoci a zabránění vzniku invalidity nebo nesoběstačnosti nebo zmírnění jejich rozsahu. Pod tento druh péče lze nepochybně zařadit i rehabilitaci, resp. přesněji léčebně rehabilitační péči.

  Protože standardní rehabilitaci provádějí na základě předchozí indikace lékaře nelékařští zdravotničtí pracovníci, nelze podřadit pod pojem vyšetření nebo ošetření, ale jde o proces vlastního léčení, nevzniká zaměstnanci za tímto účelem automaticky právo na pracovní volno, natožpak pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Ovšem pokud by se jednalo o komplexní, periodické nebo kontrolní rehabilitační vyšetření prováděném lékařem, je třeba podle AKV považovat účast zaměstnance na vyšetření nebo ošetření, v souvislosti s nímž mu právo na (placené) pracovní volno za podmínek uvedených v nařízení vlády č. 590/2006 Sb. vzniká.

  Doporučovala bych dohodnout se na nadpracování volna poskytnutého na rehabilitaci, případně (umožňuje-li to provoz) na dočasném přizpůsobení pracovní doby k návštěvám rehabilitačního zařízení, které nelze provést mimo pracovní dobu.

  Hezký den přeje   Dagmar Kučerová   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).