Hlavní navigace

Názor k dotazu Materiál je až do uhrazení majetkem firm od Docent - Re: materiál je až do uhrazení majetkem něco...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 8. 2006 21:11

  Docent (neregistrovaný) 83.208.229.---

  Re: materiál je až do uhrazení majetkem
  něco málo překopírovaného :-))

  Výhrada vlastnictví je upravena § 445 a § 483 odst. 3 obch. zák. Výhrada vlastnictví je dohoda mezi prodávajícím a kupujícím, že vlastnické právo k prodané věci přejde na kupujícího až po úplném zaplacení ceny. tj., že až do zaplacení kupní ceny zůstává prodávající vlastníkem předmětu kupní smlouvy bez ohledu na to, že věc kupujícímu předal.

  Dohoda o výhradě vlastnictví musí mít písemnou formu, a to i v případě, kdy kupní smlouva tuto formu nemá. Není tedy platně sjednána výhrada vlastnictví, pokud se věřitel s dlužníkem dohodnou např. po telefonu. V dohodě musí být také určeno k zajištění jaké konkrétní smlouvy se vztahuje, včetně označení prodaného zboží (věcí), uvedení výše kupní ceny a doby splatnosti.

  Sjednání výhrady vlastnictví umožňuje prodávajícímu požadovat od kupujícího vrácení zboží, jestliže se kupující dostane do prodlení s placením. Jestliže to dlužník odmítne, má věřitel právo podat žalobu o vydání věci vlastníkovi. Sjednání výhrady vlastnictví také zajišťuje věřitele výhodnější postavení, pokud dojde k vyhlášení konkursu na majetek dlužníka.

  Použití výhrady vlastnictví není ale vhodné např. v případě zboží, které je rychloobrátkové, nebo u zboží, které má být prodáno dále.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).