Hlavní navigace

Názor k dotazu společné zdanění manželů - zálohy od LeaX - Re: společné zdanění manželů - zálohy Bohužel mi uniklo,...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 10. 2006 18:31

    LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

    Re: společné zdanění manželů - zálohy
    Bohužel mi uniklo, resp.já žila v domění,(jsem účetní a jak
    >teď vidím,tak mám velké mezery),že když já sama mám z
    >podnikání nízké příjmy a manžel ze svých příjmů platí
    >zálohy na daň v zaměstnání,tak já zálohy platit
    >nemusím.Ale bohužel mi včera přišla výzva k úhradě
    >nedoplatku, týkající se nezaplacené zálohy na daň k 15.6.Měla
    >jsem zato,že jako osoba pobírající rodičovský
    >příspěvek,tzn.že jsem ani neměla povinný minimální základ
    >daně,zálohu platit nemusím.To jsem se ale asi šeredně
    >spletla???
    >I když tedy zálohu zaplatím, hrozím se (asi
    >správně???),že mi vyměří penále a to vzhledem k celkem vysoké
    >částce zálohy (cca 60 tis.) to bude docela vysoká
    >částka? Počítám to správně 0,1% denně z částky 60 tis.? To
    >už dělá od 15.6. skoro 7 tis.!Je nějaká možnost
    >odvolání nebo případně prominutí penále? Prosím poraďte!!!
    >Děkuji.Zuzana
    Z hlediska ZDP jde o značně nedořešenou problematiku, i když došlo k několikeré novelizaci. Postup dle § 38a/5, ovšem zpravidla se postupuje dle struktury "vlastních příjmů" - viz str. 2 daňového přiznání, ne dle souhrnu příjmů obou manželů.
    V tomto případě vlastní příjmy:
    - manžela - jen § 6, tj. bez záloh
    - manželky - jen § 7, tj. plná zálohová povinnost
    Tímto způsobem je nastavena i většina programů pro daňová přiznání (obvykle s odkazem, že se jedná o pravděpodobnou velikost záloh - s ohledem na stav ZDP).
    Vysoké zálohy, ke kterým poplatníci "přijdou" tímto způsobem, řešíme žádostí o stanovení záloh jinak (bez poplatku) - zatím u všech takto podaných záloh bylo správci daně vyhověno. V mnohých případech správce daně rozhodl i o zálohách splatných v příštím roce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).