Hlavní navigace

Názor k dotazu Prodejní stánek na vlastním pozemku od petr.cizek2 - Dobrý den,z hlediska podnikatelských oprávnění budete pro uvedenou...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 11. 2016 14:00

  petr.cizek2 (neregistrovaný) 90.178.241.---

  Dobrý den,

  z hlediska podnikatelských oprávnění budete pro uvedenou činnost potřebovat živnostenské oprávnění pro "Maloobchod, velkoobchod". Jedná se o živnost volnou, pro jejíž udělení není nutné prokázání žádné zvláštní kvalifikace. Živnost vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online zde. Před vlastním otevřením stánku je nutné na živnostenském úřadě nahlásit zahájení živnosti v provozovně.

  Stánek musí být označen jako provozovna jménem, příjmením a IČem, musí zde být uvedena osoba zodpovědná za provoz stánku a prodejní doba.

  Z hlediska stavebních předpisů je rozhodné, zda bude stánek spojen se zemí napevno nebo bude přenosný. Napevno spojený stánek podléhá schválení příslušnému stavebnímu úřadu. Na umístění stánku mohou mít také dopad stavební podmínky zastavěnosti daného území. Doporučuji toto raději konzultovat předem na vašem stavebním úřadě.

  Umístění a provoz stánku také může podléhat tržním řádům pro jednotlivá místa. Např. v Praze je nejprve nutné požádat o zařazení do tzv. tržního řádu Hlavního města Prahy (žádost www.praha1.cz/cps/psv-odbory-zarazeni-lokality-do-narizeni-prahy-trzni-rad.html. V případě jeho povolení  je pak nutné získat souhlas příslušné městské části pro zábor komunikace pro daný účel (žádost www.praha1.cz/cps/psv-odbory-zvlastni-uzivani-komunikace-zabory.html). Doporučuji kontaktovat obecní úřad města, ve kterém budete působit, nebo provozovatele konkrétní akce pro zjištění podrobnějších podmínek.

  Pokud bude součástí prodeje rovněž prodej potravin, je nutné před zahájením prodeje ve stánku toto ohlásit na hygienické stanici (formulář Vám poskytne hygienická stanice příslušná podle místa umístění stánku) a Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

  Z dalších povinností lze zmínit např. nutnost nahlášení a odvodu koncesionářských poplatků za umístění televizního nebo rozhlasového přijímače ve stánku a povinnost plateb poplatků organizacím na ochranu autorských práv (např. OSA) v případech, kdy při provozu budete pouštět hudební kulisu, rádio apod.

  S pozdravem

  Petr Čížek
  www.ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).