Hlavní navigace

Názor k dotazu Živnost a DPČ od Ontara Finance - Dobrý den,toto jsem před časem také řešil a...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2016 15:39

    Ontara Finance (neregistrovaný)

    Dobrý den,

    toto jsem před časem také řešil a moc toho k tomu na internetu není. Pokud v současné době jste osvč na hlavní činnost, platíte měsíční zálohy na ZP a SP. Pokud uzavřete s někým DPČ, je důležité, na jakou částku bude sjednána nebo kolik Vám firma vyplatí hrubého za měsíc. Pokud tato částka přesáhne 2500 Kč, má firma povinnost za Vás odvést min. zálohy jako v případě běžného zaměstnání na ZP a SP. Tím máte v daném měsíci splněnu povinnost odvodů a OSSZ Vás proto považuje v rámci tohoto za osvč činnosti vedlejší. (tento fakt musíte v případě DPČ, které je považováno za zaměstnání malého rozsahu, nahlásit na OSSZ i VZP, měl jsem za to, že v rámci daného měsíce, ale telefonicky mi bylo sděleno, že to stačí na konci roku, a to formou mzdového listu od zaměstnavatele za rok nebo za měsíce, ve kterých jste překročila rozhodnou částku 2500 Kč) Jelikož Vás OSSZ považuje za osvč činnosti vedlejší, v takových měsících, kde jste rozhodný hrubý příjem 2500 Kč z DPČ překročila, nemusíte z této činnosti platit žádné zálohy. Telefonicky si to u nich případně můžete potvrdit. (místní správa sociálního zabezpečení - OSSZ a příp. VZP) Až si to potvrdíte, napište sem, co Vám řekli. Toto téma je na internetu minimálně zastoupené a informace o něm tak jistě uvítají i další podnikatelé. Jen dodám, že v případě DPP je rozhodný příjem, který je nutné překročit odlišný, a to 10000 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).