Hlavní navigace

Názor k dotazu Předčasně ukončený leasing - prodej od Luděk - Re: Předčasně ukončený leasing - prodej Doplacení leasinguObecně platí...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 10. 2006 18:17

  Luděk (neregistrovaný) 193.179.144.---

  Re: Předčasně ukončený leasing - prodej
  Doplacení leasingu

  Obecně platí pro případy předčasného ukončení leasingové smlouvy ustanovení § 24 odst.6 ZDP, podle něhož je daňovým výdajem pouze poměrná část nájemného ze sjednané doby nájmu na skutečnou dobu nájmu nebo skutečně zaplacené nájemné,jeli-li nižší než poměrná část nájemného připadající na skutečnou dobu nájmu.Ovšem jde-li o předčasné ukončení smlouvy z důvodů prodeje nájemné je výdajem / nákladem/ pouze tehdy, pokud
  je splněna podmínka kupní ceny dle § 24 odst.5 ZDP.
  Kupní cena nesmí být v tomto případě nižší než zůstatková cena vypočtená ze vstupní ceny automobilu evidované u pronajímatele.
  Zůstatková cena musí být vypočtena z pořizovací ceny automobilu uvedené v leasingové smlouvě na základě rovnoměrných odpisů k datu ukončení leasingové smlouvy.
  V případě,že kupní cena je nižší než vypočtená zůstatková cena nejedná se o výdaj /náklad/ jde o výdaj daňově neuznatelný.
  V případě fyzické osoby se nepodává za předchozí léta dodatečné daňové přiznání, protože se postupuje podle §5 odst.6 ZDP, to je příjmy /výnosy/ se zvýší nebo se sníží výdaje /náklady/ ve zdaňovacím období v němž byly podmínky nedodrženy.
  Jiným způsobem se postupuje u právnických osob.
  Po ukončení smlouvy se automobil zařadí do obchodního majetku a při následném prodeji se postupuje obvyklým způsobem.

  Doufám, že tomu porozumíte

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).