Hlavní navigace

Názor k dotazu Úkolová mzda od autorka - Dobrý den, úkolová mzda je pracovněprávní praxi stále...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 4. 2017 9:25

  autorka

  Dobrý den,

  úkolová mzda je pracovněprávní praxi stále využívaná. Mzdu můžeme rozdělit do tří základních kategorií (v praxi se často objevuje jejich kombinace):


      
  • a)   časová mzda – výše mzdy se v tomto případě počítá od množství odpracovaného času

  •    
  • b)   úkolová mzda – výše mzdy závisí na počtu jednotek vykonané práce

  •    
  • c)   podílová mzda – výše mzdy se odvíjí na dosaženém zisku či obratu firmy.

  Právě v případě dohod konaných mimo pracovní poměr bývá úkolová mzda často sjednána. Pro případ poskytování náhrady mzdy se využije takzvaný fiktivní harmonogram směn. Což je řádně sjednáno i ve vašem případě. Máte pravdu, že minimální hodinová  mzda musí být dodržena i u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Na druhou stranu jistě chápete, že nelze při tomto způsobu odměňování poskytovat minimální mzdu zaměstnancům automaticky, bez provedení daného úkolu. Proto zaměstnavatelé předem stanovují časové normy  provedení konkrétního úkolu. Tyto časové snímky poslouží i při případné kontrole inspektorátu práce jako doklad o tom, že úkolová mzda má určitý hodinový ekvivalent. 

  Rozsah práce máte stanoven v maximální výši. Znamená to, že může být odpracováno 18,75 hodin týdně, ale podle potřeby zaměstnavatele v některých týdnech méně nebo naopak vůbec nic. Pakliže má zaměstnavatel řádně stanoveny časové snímky a úkolová mzda má určitý hodinový ekvivalent s odměňováním na úrovni alespoň minimální mzdy, pak podle mého názoru zaměstnavatel nařízení vlády o minimální a zaručené mzdě respektuje.

  S přáním příjemného dne  Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).