Hlavní navigace

Názor k dotazu Porušení mlčenlivosti od M.M. - Dobrý den, původně jsem nechtěl reagovat, to co...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 6. 2017 23:53

  M.M. (neregistrovaný) 78.136.148.---

  Dobrý den,

  původně jsem nechtěl reagovat, to co popisujete zde nelze objektivně hodnotit bez právních znalostí a znalosti trestního spisu. Mohu vám napsat pouze obecně, máte li sjednanou doložku mlčenlivosti ve smlouvě, nemělo by dojít k vyzrazení obchodních tajemství, z tohoto je vyjmuta mlčenlivost právě u orgánů výkonné moci, dále obhajoby stanovisek u finanční správy atd. Zde nelze mlčenlivost dodržet protože se tímto vystavuje sám zpracovatel riziku trestní odpovědnosti ( odepření výpovědi ), navíc má zpracovatel za předpokladu že ví či vědět mohl, že dochází při zpracování k možné trestné činnosti, oznamovací povinnost. Jedinou výjimkou je odepření výpovědi u osoby blízké ( například manželka nevypovídá ke spisu manžela ), to je jediná výjimka kdy není osoba blízká za odepření výpovědi trestně postihnutelná.

  Druhá rovina vašeho popisu je hmotná odpovědnost, zase záleží na tom, jak je postavená smlouva, daňový poradce je pojištěn ze zákona na tzv. profesní odpovědnost, účetní být pojištěn může ale nemusí ze zákona. Bez ohledu na pojištění se můžete občanskoprávní cestou domáhat škody ( zde finanční škoda jako jsou doměrky daní, penále a úroky z prodlení, jiné škody  např. obchodní ztrátu, poškození pověsti) u svého DP a ten by jí měl poté uplatnit jako škodní událost u své pojišťovny. Ale zase záleží na smlouvě, NOZ umožňuje ve smlouvách mezi podnikateli  ( tzv. segment B2B ) i omezující ustanovení nároků náhrady škody ( například limitovat její výši, či jiné limitující podmínky ) za předpokladu že jsou limitující ustanovení jasná, zasmluvněná. ( limitovat nelze pouze škody způsobené úmyslně ), v tomto případě by takto dopředu limitovaná škoda ve smlouvě, byla brána za tzv. upozornění na nebezpečí, které jste vědomě přijal podpisem B2B smlouvy.

  Budete si muset přečíst smlouvu, vyčíslit případné škody které uplatníte, zde ale hraje roli také čas, pokud vám vedl účetnictví a daně od roku 2003, tak to je ještě podle Obchodního zákoníku, kde byla obecná promlčecí doba pohledávek z obch. styku 4 roky, dále tu máte také promlčení doměrků z FÚ ( 3 roky ) takže, řešit to v roce 2017 nebude mít pravděpodobně ten efekt, který asi očekáváte. Poraďte se s právníky, zda je to vůbec řešitelné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).