Hlavní navigace

Názor k dotazu Honorář - student od M.M. - Dobrý den, Faktura nic neznamená, je to u...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 9. 2017 22:23

  M.M. (neregistrovaný) 78.136.163.---

  Dobrý den,

  Faktura nic neznamená, je to u neplátce účetní doklad. Tz. i jako FO nepodnikatel můžete vytavit " FA " rodné číslo tam moc nedávejte, je to zneužitelné, tz. jméno, adresa, účet, způsob úplaty a  VS .

  Přesto, bude vhodnější místo FA poslat například " výzvu k úhradě ", pořád myslete na to, že FA je pojem používaný hlavně v obchodním styku u podnikatelů, a to je právě to, co nechcete. Tedy vystupovat jako podnikatel.

  Pro případné osvobození příležitostného příjmu do 30 tis./ rok , musíte plnit " příležitostnost"  nesmíte plnit definici podnikání (§ ZDP ) obecně, což je soustavná činnost, pod vl. jménem, na vl. účet za účelem dosahování zisku a nesmíte plnit ani specifikace autorských činností.

  Konzultovat to můžete, a v tomto případě je to dost žádoucí, ale moc s tím neotálejte, pokud jste se stal podnikající FO, máte na ohlášení lhůty ze zákona. Poraďte se s daň. poradcem, nejlépe tak, že mu popíšete a ještě lépe ukážete ( předpokládám že máte nějakou písemnou zakázku, objednávku či zadání od ČT ) toho, co vlastně děláte.

  I kdyby jste se pod. FO stal ( OSVČ ), pokud studujete a ohlásíte to, při tak nízkém příjmu nebudete platit zálohy pojistného, doplatek po odevzdání přehledů bude minimální. Také na FÚ vás to bude stát pouze papírování, máte li příjem 30 tis, dáte si 40% paušálu, základ daně bude někde cca, 20 tis. z toho 15 % daň z příjmu tj. nějaké 3 000,- ale máte k uplatnění slevu na poplatníka, takže vám daň. anuluje do nuly.

  Pak podnikání můžete zase ohlášením přerušit či ukončit, riziko je spíše tedy v ohlašovacích povinnostech, zanedbat to - a  budete li mít smůlu tz. pokud na to přijdou z ŽÚ, FÚ na ZP a OSSZ, je v sankcích a ty jsou řádově jinde.

  příště budete opatrnější, vždy něž něco uděláte, zvažte konsekvence

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).