Hlavní navigace

Názor k dotazu odpis pohledávek od tom - Re: odpis pohledávek >>>Mámé pohledávky z roku 2001 a...

  • 1. 3. 2007 18:29

    tom (neregistrovaný) 88.102.222.---

    Re: odpis pohledávek
    >>>Mámé pohledávky z roku 2001 a méně. Na odběratele
    >>>nebyl vyhlášen konkurz, ale mi už víme,že nám nikdy
    >>>nezaplatí. Jak se to provádí účetně, co jde daňově a
    >>>co
    >>>nedaňově??
    >>>Děkuji
    >>Pokud nesplňujete podmínjky uvedené v § 24 odst. 2
    >>písm. y), pak lze odepsat pouze nedaňově. Pohledávky,
    >>pokud jsou již promlčené, můžete odepsat nedaňově na
    >>546/31x a dále je vést v podrozvahové evidenci.
    >>Pokud promlčené nejsou, lze k nim tvořit opravné
    >>položky dle zákona o rezervách. Daňová uznatelnost se
    >>řídí
    >>tímto zákonem. Nelze přesně odpovědět, jelikož nevím,
    >>zda v některých případech není veden soudní spor
    >>apod.. Pokud by jste se následně rozhodli takovou
    >>pohledávku odepsat, pak je daňově uznatelná pouze do
    >>výše
    >>kryté použitím opravné položky vytvořené podle zákona
    >>o
    >>rezervách. Zbylou část pohledávky odepíšete opět
    >>nedaňově. Pouze připomínám, že opravné položky lze
    >>tvořit
    >>pouze k nepromlčeným (u smluv podle obch. zákoníku je
    >>to
    >>4 roky) pohledávkám. Pokud OP byly vytvořeny a došlo
    >>následně k promlčení, je nutno OP zrušit.
    >A pokud mám pohledávku,na kterou mám vydaný platební
    >rozkaz nebo rozsudek a mám vytvořenou 100 % opravnou
    >položku, můžu pohledávku odepsat daňově před promlčením?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).