Hlavní navigace

Názor k dotazu Pracovní poměr na dobu určitou od M.H. - Re: Pracovní poměr na dobu určitou No, 30.6.2007 ještě...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 6. 2007 8:46

    M.H. (neregistrovaný) 83.208.69.---

    Re: Pracovní poměr na dobu určitou
    No, 30.6.2007 ještě nebylo, takže jestli zaměstnanec upozornění, tak ho má, ne? ;o)

    Ale jinak zaměstnavatel nemusí zaměstnance upozorňovat na to, že mu končí pracovní poměr na dobu určitou, bylo-li ve smlouvě dohodnuto datum skončení poměru.

    Pracovní poměr na dobu určitou by se změil v poměr na dobu neurčitou, kdyby i po uplynutí dohodnuté doby zaměstnanec dál konal práce pro zaměstnavatele s jeho vědomím. (§ 65 odst. 2 zákoníku práce) Což na neschpence žádné práce pro zaměstnavatele nekoná.

    Takže já bych ke konci června zaměstnance normálně odhlásila ze sociálky, ze zdravotního, nahlásila nemoc v ochranné lhůtě a vystavila zaměstnanci zápočťák.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).