Hlavní navigace

Názor k dotazu ???karta zaměstnancer??? od Laďa - Re: ???karta zaměstnancer??? Co se týká vydávání různých>dokladů...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 6. 2007 16:49

    Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

    Re: ???karta zaměstnancer???
    Co se týká vydávání různých
    >dokladů - jak píše pája. Zaměstnavatel je povinen podle
    >zákoníku práce vydat PŘI SKONČENÍ prac. poměru: různé
    >osobní záznamy, např. životopis apod.(udělala bych si
    >kopie).Dále
    >Potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list) -
    >zaměstnavatel ho vydává v den ukončení prac. poměru bez
    >vyžádání. Dále potvrzení o pramaroděných dnech rok zpětně -
    >to vydává ten, kdo nemocenské dávky vyplácí (buď
    >sociálka nebo zaměstnavatel). Na požádání je povinen vydat
    >na zvláštním papíře potvrzení o průměrném výdělku a
    >pracovní posudek. Na požádání je také povinen vydat
    >Potvrzení o zdanitelných příjmech (ten formulář, na
    >základě kterého se pak dělá daňové zúčtování nebo ho
    >přikládá k přiznání). V průběhu zaměstnání je zaměstnavatel
    >povinen pracovníkovi i bez požádání vydávat doklady o
    >jednotlivých složkách mzdy a srážkách - což znamená
    >výplatní lístek. Na požádání je povinen umožnit
    >pracovníkovi NAHLÉDNOUT do podkladů, podle kterých mu mzdu
    >zpracoval - ale ty mu nevydává, pouze ukáže, případně
    >vysvětlí nejasnosti. Vydává jen to, co jsem vyjmenovala
    >(něco automaticky a něco na požádání) a nic jiného není
    >povinen vydat, žádný mzdový list atd nebo nějakou
    >osobní kartu - to jsou záznamy, které zůstávají firmě.
    >>
    Nemáte tak zcela pravdu i ti ostatní co tu píšou. Zákon o dani z příjmů §378j odst.3 říká: Na žádost poplatníka je plátce daně povinen za období, za které byla vyplácena nebo zúčtována mzda, vystavit nejpozději do deseti dnů od podání žádosti doklad o souhrnných údajích uvedených ve mzdovém listě, které jsou rozhodné pro výpočet základu daně, daně, záloh a pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění. Kopii vystaveného dokladu plátce uschová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).