Hlavní navigace

Názor k dotazu Vstupní prohlídka od Laďa - Re: vstupní prohlídka Vstupní lékařská prohlídka podléhá dani z...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 7. 2007 13:24

  Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

  Re: vstupní prohlídka
  Vstupní lékařská prohlídka podléhá dani z příjmů pouze v případě, že zaměstnanec absolvoval tuto prohlídku u svého ošetřujícího lékaře, tuto prohlídku zaměstnanec uhradil a doklad od lékaře je vystaven na zaměstnance. V tomto případě by podléhala dani z příjmů a také odvodu pojistného na SZ a VZP. V ostatních případech (např. při jejím provedení v pracovišti závodní preventivní péče) by dani z příjmů a ani odvodům pojistného nepodléhala.
  Jsou ale případy, kdy by vstupní lékařská prohlídka nepodléhala dani z příjmů ani v případě, že je provedena ošetřujícím lékařem zaměstnance a doklad je vystaven na tohoto zaměstnance.
  Jedná se o vstupní lékařskou prohlídku provedenou u zaměstnance, který bude pracovat v noci, u kterého je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se této prohlídce zaměstnanec podrobil (§ 94 odst. 2) a úhrada takto poskytnuté zdravotní péče nesmí být po zaměstnanci požadována.
  Dále se jedná o mladistvé zaměstnance (do 18 let věku), u kterých je podle § 247 odst. 1 zaměstnavatel povinen na své náklady zajistit, aby mladiství byli vyšetřeni lékařem před vznikem pracovního poměru.
  V obou těchto případech je zaměstnavatel povinen zajistit na své náklady vstupní lékařskou prohlídku a tudíž ji zaměstnanci uhradí bez ohledu na to, v jakém zdravotním zařízení byla provedena. Tato vstupní lékařská prohlídka nepodléhá dani z příjmů u zaměstnance a tudíž ani odvodu pojistného na SZ a VZP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).