Hlavní navigace

Názor k dotazu Norske obcanstvi ? od Eva M. - Re: Norske obcanstvi ? PS: Zaujalo mě to...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2007 9:26

    Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

    Re: Norske obcanstvi ?
    PS: Zaujalo mě to natolik, že jsem si našla zákon 40/1993 Sb. v platném znění o nabývání a pozbývání státního občanství ČR.
    V §3 se píše:
    Dítě nabývá narozením státní občanství České republiky,
    a) je-li alespoň jeden rodič státním občanem České republiky nebo
    b) jsou-li rodiče osobami bez státního občanství (dále jen "bezdomovec"), alespoň jeden z nich má trvalý pobyt na území České republiky a dítě se na jejím území narodí.

    Předpokládám, že obdobné zákony platí i v jiných zemích. Usuzuji z toho, že dítě narozené kdekoliv na zeměkouli českým rodičům bude tedy mít české občanství. Jestli mu ta země, kde se narodilo, poskytne i svoje občanství (a mělo by pak dvojí občanství), to už zřejmě záleží na zákonech konkrétní země. Ale pochybuju, že by to bylo běžné a automatické. A jak psal někdo přede mnou - jak to chodí v Norsku, na to se budete muset zeptat jinde, třeba na Norském velvyslanectví :-) a dejte nám sem pak vědět, jak to vlastně je :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).