Hlavní navigace

Názor k dotazu Cesťák a stravné od Laďa - Re: cesťák a stravné Našel jsem na webu:10.4.2007, Ing....

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 8. 2007 12:12

    Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

    Re: cesťák a stravné
    Našel jsem na webu:
    10.4.2007, Ing. Karel Janoušek, Zdroj: Verlag Dashöfer
    Dotaz:
    Zaměstnanec byl vyslán na jednodenní pracovní cestu na Slovensko. Na území ČR strávil i se zpáteční cestou 5,5 hod. a na území SR 5 hod. Má tento zaměstnanec nárok na obojí stravné? Na jaké stravné by měl zaměstnanec nárok, pokud by byl v SR tento den déle než 12 hodin?
    Odpověď:
    Zpravidla každá pracovní cesta do zahraničí má tuzemskou i zahraniční část. Podle ustanovení § 166 odst. 1 ZP přísluší při zahraniční pracovní cestě zaměstnanci nejen zahraniční stravné, ale také stravné také za dobu trvání pracovní cesty v ČR, a to tak, jak je uvedeno v § 163 ZP.
    Zaměstnanci tak v uvedeném případě přísluší za dobu trvání pracovní cesty na území ČR v kalendářním dni stravné ve výši uvedené ve vnitřním předpisu zaměstnavatele pro dobu trvání 5 až 12 hod., nejméně však 58 Kč a za dobu trvání zahraniční části pracovní cesty zahraniční stravné podle § 170 ZP ve výši 1/4 základní sazby stravného platné pro SR uvedené ve vyhlášce MF č. 549/2006 Sb. (případně upravené podle § 170 odst. 2 ZP), tj. 1/4 z 550 SKK = 137,50 SKK.
    Pokud by zahraniční část pracovní cesty trvala v kalendářním dni déle než 12 hod., příslušelo by zaměstnanci kromě uvedeného tuzemského stravného také stravné ve výši základní sazby, tj. 550 SKK.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).