Hlavní navigace

Názor k dotazu Zvláštní režim odpisů VHA od an - Re: Zvláštní režim odpisů VHA V případě odpisování hracích...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 10. 2007 13:08

  an (neregistrovaný) 85.132.220.---

  Re: Zvláštní režim odpisů VHA
  V případě odpisování hracích automatů se postupuje podle § 30 odst. 6 ZDP. Zde je uvedeno, že u hmotného majetku, jehož životnost nebo doba trvání je stanovena v letech obecně závazným předpisem, nebo příslušným orgánem na základě zmocnění ve zvláštním zákoně, se roční odpis stanoví jako podíl vstupní ceny a stanovené doby trvání.
  V případě daňových odpisů (= uplatnění odpisů jako daňových výdajů) hracích automatů je ale nutno mít na zřeteli i další ustanovení ZDP. Podle § 19 odst. 1 písm. g) platí, že od daně z příjmů jsou osvobozeny příjmy z loterií a jiných podobných her, u nichž bylo povolení k provozování vydáno podle § 4 odst. 2 zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách.
  Podle § 25 odst. 1 písm i) ZDP nejsou daňovými výdaji výdaje vynaložené na příjmy od daně osvobozené. Znamená to tedy, že odpisy v případě hracích automatů jako daňové výdaje zohlednit nelze.
  Jiná je ale situace v účetnictví, resp. z pohledu stanovení účetních odpisů. Účetní odpisy je účetní jednotka povinna stanovit ve svém odpisovém plánu (v dotazovaném případě pravděpodobně na dobu pěti let) a v souladu s tímto plánem pak bude o odpisech účtovat (MD 551/D 08x).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).