Hlavní navigace

Názor k dotazu Daňové zvýhodnění na děti-já..manžel?? od Jiřka - Re: Daňové zvýhodnění na děti-já..manžel Ale manžel nemůže uplatnit...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 8. 2008 22:56

    Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

    Re: Daňové zvýhodnění na děti-já..manžel
    Ale manžel nemůže uplatnit zvýhodnění na dítě za celý rok, když Vy byste na totéž dítě uplatňovala třeba od září do prosince. V takovém případě on by mohl uplatnit jen do srpna. Prostě na jedno dítě je zvýhodnění 890 Kč měsíčně, ročně to dělá 890 x 12 = 10680 Kč. V témže měsíci ho můžete uplatnit buď Vy nebo manžel. Předpokládejme, že máte 1 dítě. Když Vy začnete uplatňovat zvýhodnění od září, pak Vám od září do prosince vždy sníží Vaši daň o těchto 890 Kč (kromě další slevy na poplatníka 2070 Kč), to je za 4 měsíce 3560 Kč slevy. Manžel ale v přiznání bude moci svoji daň snížit o slevu na dítě ve výši 8 x 890 = 7120 Kč. Takže sleva u Vás a sleva u něj zase dá dohromady 10680 Kč.
    Kdybyste Vy zvýhodnění na dítě neuplatňovala, on si ze své daně může odečíst za celý rok, tedy 10680 kč. A ještě se to může zkomplikovat tím bonusem - bonus je totiž částka, která se vyplácí, když se z daně odečte sleva na poplatníka a zbytek daně ani nestačí na uplatnění slevy na dítě. Pak to, co je pod nulou, se nazývá bonusem. Pro nárok na vyplacení bonusu je ale omezení - hrubá mzda v měsíci musí dosáhnout aspoň poloviny minimální mzdy (v současnosti tedy 4000 kč hrubého) a pokud se vyplácí bonus zpětně při přiznání nebo zúčtování za celý rok, pak musí být celoroční hrubý příjem toho člověka, co dítě uplatňuje, aspoň ve výši 6ti násobku minimální mzdy. Já bych to asi nekomplikovala a dítě nechala manželovi za celý rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).