Hlavní navigace

Názor k dotazu Účetnictví pro občanské sdružení od Katka S. - Re: účetnictví pro občanské sdružení >>>>>>Dobrý den, jsme občanské...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2008 8:17

    Katka S. (neregistrovaný) 213.220.216.---

    Re: účetnictví pro občanské sdružení
    >>>>>>Dobrý den, jsme občanské sdružení, které přešlo na
    >>>>>>hospodářský rok 1.9-31.8. Máme povinnost vést za
    >>>>>>období
    >>>>>>1.9.2007-31.8.2008 podvojné účetnictví nebo ne.
    >>>>>>Děkuji
    >>>>>>za odpověď.
    >>>>>
    >>>>>Od kdy existuje o.s.? Jaké účetnictví jste vedli do
    >>>>>1.9.2007?
    >>>>
    >>>>vedli daň.evidenci a existují léééta. Popravdě se
    >>>>momentálně nemám koho zeptat, ale odhaduji, že určitě
    >>>>tak
    >>>>10 let.
    >>>
    >>>Povinnost vést podvojné účetnictví je od 1.1.2008.
    >>>Nejsem si jistá, snad mě ještě někdo doplní, ale
    >>>pokud
    >>>od
    >>>1.9.2007 povinnost není a je zvolena DE, hospodářský
    >>>rok se doúčtuje ve zvoleném režimu.
    >>

    > V čem se liší daň. evidence od jednoduchého
    >účetnictví? Naivně jsem si myslela, že je daň. evidence takový
    >nástupve JÚ. Tedy deník s dań. a nedaň. příjmy a
    >výdaji, bankou, pokladnou.
    >Příjmy máme minimální, prakticky jen z vlastních
    >příspěvků.

    Posílám vyjádření paní Blaženy Petrlíkové (odbornice na neziskové organizace, chodím k ní na školení):
    "O.s. nemůže vést daňovou evidenci ve smyslu § 7b zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (ZDP). Tuto evidenci mohou používat pouze fyzické osoby, které nevedou nebo nemusí vést účetnictví a které neuplatňují výdaje paušální sazbou dle § 7 odst. 7 ZDP. Právnické osoby jsou vždy účetní jednotkou ve smyslu ustanovení § 1 odst. 2 písm. a) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Občanská sdružení mají jako jedny z mála právnických osob výjimku z tohoto zákona (viz § 38a v platném znění) a mohou vést jednoduché účetnictví, které ovšem nelze zaměňovat za daňovou evidenci."
    Konec citace. Nejsem odborník na jednoduché účetnictví ,musíte nastudovat zákon o účetnictví z roku 2003! Odlišnosti tam ale jsou minimálně v knihách, které musíte vést a ve způsobu evidování účetních případů v těchto knihách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).