Hlavní navigace

Názor k dotazu Účetnictví pro občanské sdružení od LeaX - Re: účetnictví pro občanské sdružení V čem se liší...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2008 17:07

    LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

    Re: účetnictví pro občanské sdružení
    V čem se liší daň. evidence od jednoduchého
    >>účetnictví? Naivně jsem si myslela, že je daň.
    >>evidence takový
    >>nástupve JÚ. Tedy deník s dań. a nedaň. příjmy a
    >>výdaji, bankou, pokladnou.
    >>Příjmy máme minimální, prakticky jen z vlastních
    >>příspěvků.
    >
    >Posílám vyjádření paní Blaženy Petrlíkové (odbornice
    >na neziskové organizace, chodím k ní na školení):
    >"O.s. nemůže vést daňovou evidenci ve smyslu § 7b
    >zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění
    >(ZDP). Tuto evidenci mohou používat pouze fyzické
    >osoby, které nevedou nebo nemusí vést účetnictví a které
    >neuplatňují výdaje paušální sazbou dle § 7 odst. 7 ZDP.
    >Právnické osoby jsou vždy účetní jednotkou ve smyslu
    >ustanovení § 1 odst. 2 písm. a) zákona č. 563/1991 Sb.,
    >o účetnictví. Občanská sdružení mají jako jedny z mála
    >právnických osob výjimku z tohoto zákona (viz § 38a v
    >platném znění) a mohou vést jednoduché účetnictví,
    >které ovšem nelze zaměňovat za daňovou evidenci."
    >Konec citace. Nejsem odborník na jednoduché účetnictví
    >,musíte nastudovat zákon o účetnictví z roku 2003!
    >Odlišnosti tam ale jsou minimálně v knihách, které musíte
    >vést a ve způsobu evidování účetních případů v těchto
    >knihách.
    Rozdíly jsou především v tom, že JÚ má vymezená pravidla - mj. ZÚ k 31.12.2003, vyhl. 507/2002 Sb., při respektování ZDP, kdežto DE se řídí několika ustanoveními ZDP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).